Eβγαλε την υποχρέωση με σούπερ Λεβαντόφσκι η Μπάγερν (4-1)

Δημοσιεύτηκε στις 09/08/2020 00:04

Καμία ομάδα στο Champions League δεν έχει αποκλειστεί όταν έχει επικρατήσει με 3-0 στην έδρα του αντιπάλου. Αυτή η παράδοση επιβεβαιώθηκε και στο ζευγάρι της Μπάγερν με την Τσέλσι. Μετά το 3-0 του Λονδίνου, οι Βαυαροί επικράτησαν με 3-1 της ομάδας του Φράνκ Λάμπαρντ και έκλεισαν ραντεβού με την Μπαρτσελόνα στο Final 8 της Λισαβόνας. Λεβαντόφσκι (10΄, 84΄), Πέρισιτς (24΄), Τολισό (76΄) τα γκολ για την Μπάγερν, είχε μειώσει ο Ειμπράχαμ (44΄).

Η ομάδα του Χανς Φλικ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο και θα ταξιδέψει στην Πορτογαλία με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για το αντάμωμα με την παρέα του Λιονέλ Μέσι. Οι Πρωταθλητές Γερμανίας μπήκαν πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και κέρδισαν πέναλτι μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Λεβαντόφσκι βγήκε μπροστά από τον Καμπαγιέρο, με τον τερματοφύλακα των Μπλε να ανατρέπει τον Πολωνό, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση για το 1-0.

Η Μπάγερν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με του Γκνάμπρι και Μίλερ να σπαταλούν από μια ευκαιρία έκαστος, ωστόσο το 2-0 δεν άργησε να έρθει. Στο 23΄ οι Βαυαροί έκρυψαν την μπάλα, με τον Πέρισιτς να είναι ο τελικός αποδέκτης, μετά από πάσα του Λεβαντόφσκι και ο Κροάτης από κοντά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Χάντσον Οντόι πέτυχε το γκολ του… Champions League, ωστόσο μετά από χρήση του VAR το τέρμα του Άγγλου επιθετικού ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Παρόλα αυτά, η Τσέλσι στο 44΄ μειώσε με τον Έιμπραχ. Ο Έμερσον σέντραρε στην περιοχή, ο Νόιερ έχασε τον έλεγχο και ο νεαρός στράικερ από κοντά έκανε το 2-1.

Το δεύτερο μέρος ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Η Μπάγερν δεν έχασε σε κανένα σημείο τον έλεγχο, επισκέφτηκε πολλές φορές την περιοχή του Καμπαγιέρο, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, σημειώνοντας αλλά δυο τέρματα. Στο 76΄ Ο Λεβαντόβσκι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά στο ύψος του πέναλτι και ο Τολισό με ωραίο πλασέ έγραψε το 3-1. Ενώ στο 84΄ μετά από σέντρα του Οντριοθόλα ο Πολωνός επιθετικός με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

© Πηγή: In.gr