Σούπερ ντεμπούτο για Σουάρες στην Ατλέτικο

Δημοσιεύτηκε στις 27/09/2020 19:48

Είχε προειδοποιήσει πως εάν κάποιος μετάνιωνε για αυτήν την αλλαγή, αυτή θα ήταν η Μπαρτσελόνα.

Ο Λουίς Σουάρες απέδειξε από την πρώτη του κιόλας εμφάνιση με την Ατλέτικο Μαδρίτης πως όσα χρόνια και αν περάσουν το «τόπι» δεν ξεχνιέται, καθώς κατάφερε να σκοράρει δύο φορές και να δώσει μια ασίστ σε μόλις 20 λεπτά συμμετοχής!

Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν ισοπεδωτικοί κόντρα στη Γρανάδα που είχε το μυαλό της στην Μάλμε και τα play offs του Europa League και την σκόρπισε με έξι γκολ!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος σκόραρε το 10ο του γκολ με κεφαλιά και ανέβηκε στην τρίτη θέση της σχετικής λίστας στην ιστορία του συλλόγου.

Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο κύλησε «αθόρυβα» και κανένας δεν περίμενε αυτό που έμελλε να συμβέι στη συνέχεια…

Μόλις δύο λεπτά μετά το σφύριγμα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κορέα εκμεταλλεύτηκε την πάσα του τρομερού Ζοάο Φέλιξ και έγραψε το 2-0! Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 65′, καθώς ο Κορέα «σέρβιρε» στον Πορτογάλο, ο οποίος ευστόχησε, «κλειδώνοντας» οριστικά το ματς.

Στο 70ο λεπτό ο Λουίς Σουάρες μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για πρώτη φορά με τη φανέλα της Ατλέτικο και μόλις δύο λεπτά αργότερα συμμετείχε σε γκολ, με τον Γιορέντε να δίνει διαστάσεις θριάμβου, γράφοντας το 4-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Σουάρες να σκοράρει, με τον Ουρουγουανό να κάνει μια εξαιρετική κεφαλιά και να χρίζεται σκόρερ στο ντεμπούτο του με τα «ερυθρόλευκα».

Η Γρανάδα κατάφερε να βάλει το γκολ της τιμής με τον Μολίνα, ωστόσο ο Σουάρες δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα… σκοράροντας και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, το οποίο έκλεισε οριστικά το παιχνίδι στο 6-1.

© Πηγή: In.gr